+0086 135 6738 5757

Nyheter.
Yitai strikking

Vi er dedikert til å utvikle og produsere strikkestoff helt fra begynnelsen.

Sourcing Performance Knit Fabrics: A Buyer's Guide for Apparel Manufacturers

2026-11-04

De fleste tvister om ytelsestrikket stoff avgjøres av en testrapport, ikke av en håndfølelse. En 180 GSM-forrigling som draperes riktig i et prøverom, kan fortsatt svikte AATCC 135 etter tre hjemmevaskinger, overskride pluss eller minus 5 prosent dimensjonale endringsbånd, eller komme seg for sakte til å møte vekstgrensen som er skrevet inn i teknologipakken. Ingen av disse feilene er synlige på en henger, og alle dukker opp etter at skjærebordet allerede er begått.

Klesprodusenter betaler for dette gapet to ganger: én gang i avvist mengde, og igjen i et plagg som henger i kneet, skinner i setet eller piller under en ryggsekkstropp etter ti bruk. Avgjørelsene som bestemmer resultatet tas før den første bulkrullen strikkes, og nesten alle får plass på et enkelt spesifikasjonsark.

Fiks spesifikasjonen før du godkjenner prøven

Et ytelsestrikket stoff bør låses til minst seks målbare parametere før en mølle anfører det: masse per arealenhet, fibersammensetning, strekk og gjenvinning, fuktighetskontroll, dimensjonsstabilitet og fargeekthet. Håndfølelse og drapering er resultater av disse tallene, ikke uavhengige egenskaper som kan bedømmes på egen hånd.

Definisjon
En ytelsestrikk er et veft- eller varpstrikket tekstil konstruert mot et målbart funksjonelt mål, som fukttransport, strekkgjenvinning, termisk regulering eller ultrafiolett beskyttelse, i stedet for mot utseende alene. Innslagstrikkede baser inkluderer single jersey, rib, interlock, pique og mesh; varpstrikkede baser inkluderer trikot og varpstrikket mesh.

Tabellen nedenfor viser kontrollene som oftest avgjør om en bulkforsendelse aksepteres eller kreves mot. Hver rad kan skrives inn i en innkjøpsordre som en enkelt linje.

Kjernespesifikasjonsparametere for ytelsestrikket stoff, med typiske aktive slitasjemål og testmetoden som verifiserer hver enkelt.
Parameter Typisk mål Referansemetode
Masse per arealenhet 140 til 280 GSM, innstilt etter sluttbruk ISO 3801 eller ASTM D3776
Fibersammensetning 12 til 22 prosent elastan i fireveis stretchstrikk ISO 1833
Strekk og restitusjon 60 til 120 prosent forlengelse, vekst under 5 prosent etter 30 minutter ASTM D4964
Fuktighetshåndtering Enveistransport og tørkehastighet over avtalt basislinje AATCC 195
Dimensjonsstabilitet Innenfor pluss eller minus 3 til 5 prosent etter tre vasker AATCC 135 eller ISO 6330
Fargefasthet Grad 4 eller bedre til vask og svette ISO 105-C06 og ISO 105-E04
Pilling og slitasje Klasse 4 til 2000 rubs for leggings og lagtøy ASTM D4970 eller ISO 12947
3 til 5 %
Dimensjonsendringen de fleste merker godtar etter tre hjemmevaskinger i henhold til AATCC 135 og ISO 6330. Et bredere bånd er ikke en stoffegenskap, det er en plaggfeil som er utsatt for forbrukeren.

La strikkestrukturen bestemme feilmodusen

En strikket struktur fikser feilmodusen før fiberblandingen i det hele tatt er valgt: ved lik vekt holder interlock og 2x2 ribbe formen bedre enn single jersey, mens mesh ventilerer bedre enn begge og har mindre sprengningsstyrke.

Single jersey, mesh og piké

  • Formet på en nåleseng, slik at ansiktet og ryggen er forskjellige og kuttekantene krøller seg innover
  • Høyeste forlengelse av de vanlige basene, brukt for 120 til 160 GSM treningstopper og liner
  • Mesh legger til konstruert ventilasjon; verifiser sprengningsstyrken til ASTM D3786 før du bruker lett netting i kompresjonsslitasje
  • Pique skjuler haker og beholder overflatetekstur i polo-stil strikkede topper

Interlock, rib og trikot

  • Formet på to nålesenger med balansert ansikt og rygg, slik at kantene ligger flatt
  • Typisk 180 til 260 GSM for leggings, teamtrøyer og yogabukser
  • 2x2 rib gir den høyeste sidestrekningen og er normalt reservert for mansjetter, krager og linninger
  • Varpstrikket trikot gir strammere dimensjonskontroll ved lav vekt, som passer til badetøy og fôr

Struktur er den billigste spaken som er tilgjengelig. Å flytte et leggingsprogram fra single jersey til interlock med samme 200 GSM fjerner kantkrøller og forbedrer restitusjonen, uten å endre fiberkostnaden per kilo.

Spør etter maskinmåler, nålesengkonfigurasjon og ferdig bredde i samme melding som prisen. En fabrikk som ikke kan sitere måleren siterer en stofffamilie, ikke et stoff.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Blandingsvalg setter komforttaket

Nylon med elastan er fortsatt standard for aktivt slitasje med høy strekk fordi nylon gir en mykere hånd og bedre slitestyrke ved samme elastanprosent, mens polyester med elastan tørker raskere, holder fargen bedre i klorvann og koster mindre per kilo.

12 til 22 %
Elastaninnhold typisk for fireveis stretchstrikk
80/20
Nylon og elastan, den vanligste leggingskonstruksjonen
500 til 700 %
Forlengelse selve elastanfiberen kan nå før brudd
Kompresjonsgrunnlag
22 %
Yoga leggings
20 %
Badetøy og strandtøy
18 %
Lagidrettstrøye
12 %
Undertøy
8 %
Veiledende elastanbånd skrevet inn i tekniske pakker etter sluttbruk. Bekreft mot den konkrete konstruksjons- og etterbehandlingsruten før henvendelsen går ut.

Elastan er den minste andelen av blandingen etter vekt og den største andelen av risikoen. Over omtrent 22 prosent elastan gir ekstra stretch svært lite restitusjon og begynner å øke trykkkraften, noe som viser seg som ubehag i leggings med lang slitasje og som høyere materialkostnader. Restitusjon avhenger mer av strikkestruktur, varmeinnstilling og avspenningsvei enn av elastanprosenten alene.

Resirkulert polyester og kationisk polyester endrer fargingsruten i stedet for komfortprofilen: kationiske garn farges til dype nyanser ved lavere temperaturer, og resirkulert råmateriale skifter kostnad og sertifisering fungerer mer enn det endrer håndfølelse.

Toveis stretch er nok for strikk og sommertopper i vevd look. Fireveis stretch er nødvendig når plagget må strekke seg i begge retninger, som i leggings, kompresjonstopper og badetøy.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 HØY STREKKE NYLONSTOFF HT928 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Bygg testplanen inn i teknologipakken

Godkjenn bulk mot navngitte metoder i stedet for adjektiver: AATCC 135 for dimensjonsendring etter vask, ASTM D4964 for strekk og gjenoppretting, AATCC 195 for fuktighetskontroll, ISO 105-C06 for vask fargeekthet og ASTM D5430 for firepunkts stoffinspeksjon.

Lab dip og håndgodkjenning
Fem til syv dager. Bekreft farge under D65-belysning med et spektrofotometer og still inn en fargeforskjellstoleranse på 1,0 eller tettere før første dypp sendes inn.
Prøve yardage
Tretti til femti meter per fargelinje, produsert på samme maskinmåler og garnparti planlagt for bulkproduksjon, pluss to meter beholdt som en forseglet referanse.
Pilotfarging og etterbehandling
Stadiet hvor varmesetting, komprimering og stentering er fikset. Be om tredjeparts testrapport fra denne kjøringen, ikke fra en håndprøve produsert på en annen linje.
Bulkproduksjon med inline inspeksjon
Påfør firepunktsgradering under ASTM D5430 på både greige og ferdig scene, slik at breddevariasjon og nålelinjer fanges opp før etterbehandling skjuler dem.
Sluttkontroll og oppbevarte prøver
Inspiser plagg ved AQL 2.5 for større defekter og forsegl en beholdt prøve per fargeparti mot den godkjente standarden.

Nålelinjer, skyggebånd og breddevariasjoner står for de fleste påstandene som er reist etter en pilotkjøring. Den vanligste defekter funnet i engros fire-veis stretch strikket stoff dokumenteres sammen med inspeksjonsstadiet hvor hver enkelt skal fanges.

Firepunktsgradering gir 1, 2, 3 eller 4 straffepoeng per defekt i henhold til lengden. Et kast som overstiger 20 poeng per 100 kvadrat yard bør avvises før det når spredebordet.

Bærekraftskrav trenger dokumenter bak seg

Resirkulert innhold må være sporbart i stedet for å hevdes: Global Recycled Standard og Recycled Claim Standard krever begge chain-of-custody-sertifisering fra gjenvinneren til det ferdige stoffet, mens Oeko-Tex Standard 100 dekker begrensede stoffer i stedet for resirkulert innhold.

Et resirkulert krav uten transaksjonssertifikat er et ansvar, ikke et salgsargument.

Tekstilbørsens materialmarkedsrapport har sporet resirkulert polyester med nær 15 prosent av det globale polyesterfibervolumet de siste rapporteringsårene, noe som betyr at kjøpere nå har nok kvalifisert forsyning til å insistere på papirarbeid. Ta vare på disse fire dokumentene ved hver bestilling:

  • Et GRS- eller RCS-transaksjonssertifikat som dekker det spesifikke partiet og leverandøren
  • Oeko-Tex Standard 100 sertifikatnummer for det ferdige stoffet
  • Resirkulert innhold oppgitt i prosent av vekt, per stoffkvalitet i stedet for per bestilling
  • Skriftlig bekreftelse på om det resirkulerte råstoffet er mekanisk eller kjemisk produsert
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RESIRKULERT POLYESTER STOFF HT1317 100 % POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RESIRKULERT POLYESTERSTOFF - Bærekraftig høyytelsestekstil Se produkt →

De kommersielle vilkårene som bestemmer margin

Pris, minimum bestillingsmengde og ledetid går sammen, fordi minimumskrav for fargebatch, garnpartistørrelse og etterbehandlingsruten setter alle tre i samme øyeblikk.

  • Fargesatsminimum for stykkefarget strikk begynner vanligvis på 300 til 500 kg per farge per kvalitet; under dette tallet, forvent en tilleggsavgift eller et delt fargestoffparti
  • Spør hvor mange fargepartier en enkelt bestilling vil omfatte, og hold én forseglet beholdt prøve per lot
  • Legg til 7 til 10 dager til en første massebestilling i en ny kvalitet for pilotgodkjenning og tredjeparts testbehandling
  • Etterbehandlingsdrev koster mer enn garn: peaching, kalandrering, digitaltrykk, folietrykk og laminering legger hver til en separat passering gjennom møllen
  • Bekreft avspenningsruten skriftlig, fordi komprimering og forhåndskrymping endrer både prisen og den oppnåelige bredden
Det laveste sitatet er vanligvis det med færrest definerte parametere. Sammenlign tilbud på et utfylt spesifikasjonsark, aldri på en kilopris alene.

Direkte svar for innkjøpsteam

Hvor mye prøvemeter skal en produsent be om før man bestiller bulk?

Be om 30 til 50 meter per fargelinje for klipp-og-sy-prøver pluss 2 meter beholdt som en forseglet referanse, og bekreft skriftlig at prøven kommer fra samme garnparti og maskinmåler som er planlagt for bulk. Yardage produsert på en annen måler er en håndfølelsestest, ikke en produksjonsprøve.

Hvilken krympetoleranse er realistisk for en 200 GSM strikk?

Forvent pluss eller minus 3 prosent for syntetisk rike fireveis stretchstrikker og pluss eller minus 5 prosent for bomullsrike blandinger etter tre vaskinger under AATCC 135. En mølle som lover null krymping oppgir normalt en komprimert eller forhåndsavslappet etterbehandlingsrute, så spør hvilken rute og pris på breddetapet som følger med.

Forbedrer en høyere elastanprosent alltid restitusjonen?

Nei. Gjenoppretting styres av strikkestruktur, varmeinnstilling og avspenning like mye som av elastaninnhold, og over omtrent 22 prosent elastan øker den ekstra strekk hovedsakelig trykkkraft og kostnad. ASTM D4964 måler tallet som betyr noe: prosentandelen av lengden som ikke er restituert etter en definert strekk- og hvileperiode.

Hvilke dokumenter skal komme med den første bulkforsendelsen?

Fire elementer: en testrapport som navngir metoden og det målte resultatet, et GRS- eller RCS-transaksjonssertifikat når det kreves resirkulert innhold, Oeko-Tex Standard 100-sertifikatnummeret og en forseglet beholdt prøve godkjent mot standarden. Å savne en av de fire gjør et teknisk spørsmål til en kommersiell tvist.

6 sjekker
Sammensetning, vekt, strekkgjenvinning, fuktighetskontroll, dimensjonsstabilitet og fargeekthet. Definer alle seks før innkjøpsordren signeres, og håndfølelsen vil ta seg av seg selv.

Funksjonsprodukter