+0086 135 6738 5757

Nyheter.
Yitai strikking

Vi er dedikert til å utvikle og produsere strikkestoff helt fra begynnelsen.

Hvordan velge riktig GSM for ytelsestrikkede stoffer i produksjon av sportsklær

2026-11-06
En 145 gsm single jersey og en 260 gsm interlock kan begge forlate fabrikken merket som ytelsestrikket stoff, og bare én av dem vil bestå din passformstesten. GSM er det første tallet å fikse i en sportskles-truse fordi det setter tetthet, drapering, gjenoppretting etter strekk, utskriftsklarhet og kostnaden for hver ferdig del. Kjøpelag som låser GSM, elastaninnhold og krympetoleranse før den første prøven fjerner rutinemessig to utviklingsrunder fra en sesong.

Hva GSM faktisk måler i en ferdig strikk

GSM er massen per arealenhet til en kondisjonert, ferdig strikk, oppgitt i gram per kvadratmeter og målt under ISO 3801 eller ASTM D3776. Det er den raskeste tilgjengelige prediktoren for hvordan en strikk vil dekke kroppen, henge fra skulderen og prise ut per plagg.

Fire variabler angir antallet: garnantall, løkkelengde, stingtetthet og etterbehandling. En enkel jersey strikket av 32s kjemmet bomull med en løkkelengde på 2,9 mm og en tetthet på 16 baner per centimeter avslutter nærmere 150 g/m2. Forkort løkken til 2,6 mm uten å bytte garn og den samme maskinen gir en tettere, tyngre klut, fordi strikkede løkker griper sammen i stedet for kryss, så små tetthetsendringer flytter vekten raskt.

Etterbehandling flytter figuren en gang til. Skuring, farging, stentering og komprimering avslapper løkkestrukturen, så en grei masse på 150 g/m2 slutter vanligvis mellom 158 og 168 g/m2, en forskyvning på 5 til 12 prosent. Børsting, peaching og fleeceheving tilfører masse på overflaten. En innkjøpsordre som kun nevner greige vekt, etterlater kjøperen eksponert for en ferdig rull som er tyngre, mindre elastisk og dyrere enn man antok.

Arbeidsdefinisjon: ferdig GSM er massen per kvadratmeter av en strikk som har bestått farging, tørking og komprimering, målt på en prøve kondisjonert ved 20 grader C og 65 prosent relativ fuktighet. ISO 3801 og ASTM D3776 tillater en toleranse på 5 prosent per prøve, og de fleste klesprogrammer godtar et bånd på 5 prosent per rull.

GSM-båndene som passer til hver sportskategori

Fem vektbånd dekker hoveddelen av produksjonen av sportsklær: 110-140 gsm for løping og bane, 140-180 gsm for trening og sykling, 165-200 gsm for teamtrøyer, 190-240 gsm for kompresjon og baselag, og 220-260 gsm for høye yoga-leggings og leggings. Det er mulig å bevege seg utenfor kategoribåndet ditt, men det tvinger vanligvis frem en endring i strikkestruktur, elastaninnhold eller etterbehandling for å beskytte den samme ytelsen.

Typiske ferdige GSM-bånd for sportstøystrikkede stoffer etter plaggkategori, struktur og ytelsesdriver
Plaggkategori Typisk ferdig GSM Vanlig strikkestruktur Hovedårsaken til bandet
Løpsinglet, løpsvest 110-140 Single jersey, mesh Luftstrøm med minimum båret vekt
Sykkeltrøye, triatlontopp 140-170 Single jersey, pique Transporthastighet pluss stabilitet i baklommen
Treningstrøye, treningstopp 150-180 Single jersey, pique interlock Opasitet uten bulk under studiobelysning
Fotball- og rugbytrøye 165-200 Interlock, pique Utskriftsklarhet og slitetid
Kompresjonsgrunnlag 190-240 Interlock med 15-20 prosent elastan Gradert press og restitusjon
Yoga leggings og tights 220-260 Interlock, vrangbord, dobbel strikk Knebøysikker dekkevne med 4-veis stretch
Badetøy og strandtøy 190-220 Renningsstrikk, nylon og elastan Klorresistens og formbevaring

Velg båndet fra plaggets eksponering, ikke fra stoffets pris. En fotballtrøye i 165-200 gsm-båndet bærer sublimeringstrykk på mørke baser uten blekk som sitter på et åpent nett, mens en 130 gsm enkel singeltrøye vil vise seg gjennom første gang en spiller løfter begge armene.

30000
Teamtrøyespesifikasjoner for skulder- og ryggpaneler setter vanligvis 30 000 rubs på ISO 12947-2 Martindale-testen, som en 165-200 gsm interlock når mer pålitelig enn en 140 gsm single jersey.
FOOTBALL JERSEYS FABRIC KF000411 FOTBALLDRØYER STOFF KF000411 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Haining Yitai Knitting Co., Ltd, en leverandør av ytelsesstrikke med base i Haining, Zhejiang, publiserer vekt-, struktur- og strekkdata for sine utvalg av aktive klær , som lar en kjøper sammenligne bånd før de ber om en prøve.

Leser GSM sammen med strekk, garntelling og gjenoppretting

GSM alene forutsier aldri passform. To 220 gsm interlocks kan avvike med 30 prosent i lengdestrekning hvis den ene bærer 12 prosent elastan og den andre 18 prosent, og versjonen med høyere elastan vil komme seg raskere etter en knebøy, en sprint eller en hel dags slitasje.

Tre spesifikasjoner følger med vekten og skal skrives inn i samme dokument:

  • Elastan innhold. Lette stretchtopper sitter på 5-8 prosent, leggings og tights på 12-18 prosent, badetøy på 18-22 prosent.
  • Strekk og vekst. ASTM D2594 dekker power stretch strikk og ASTM D4964 dekker elastomere stoffer; en 4-veis stretch strikk skal holde veksten på 5 prosent eller mindre etter fem sykluser.
  • Antall garn. En 220 gsm interlock i 40-tallsgarn føles merkbart mykere enn den samme vekten i 24s, og begge kan angis som 220 gsm.
Vekt er budsjettet; strekk er oppførselen. Fest GSM-båndet først, still deretter inn elastaninnhold og garntelling til stoffet består både passformstesten og veksttesten.

Håndfølelse, pilling og drapering følger samme logikk. En strikk laget av finere garn med høyere stingtetthet leser jevnere i området 210-230 gsm enn en grovere strikk med samme vekt, og den motstår pilling til grad 4 på ISO 12945-2-testen mer konsekvent. Kjøpere som spesifiserer vekt alene ender opp med å godkjenne et stoff som oppfyller antallet og savner plagget.

PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Vekt, garnantall og elastanprosent samhandler forskjellig ved hver sluttbruk, og den nedbryting av vekt, elastisitet og spandexvalg viser hvordan det samme målet på 240 g/m2 løses opp i tre forskjellige konstruksjoner avhengig av plagget.

Hvordan vektøkning endrer fukttransport, opasitet og holdbarhet

Å øke GSM fra 150 til 220 kjøper opasitet, formbevaring og slitetid, og det koster tørkehastighet: kapillærkanaler per arealenhet faller når stingtettheten øker, så en 190-240 gsm interlock beveger flytende fuktighet saktere enn en 140 gsm åpen single-testet jersey når begge er ACC-testet 95 jersey.

Lettere strikk, 110-180 gsm

  • Raskere tørking og høyere luftgjennomtrengelighet
  • Lavere opasitet, så en fôr eller høyere stingtetthet kan være nødvendig
  • Mer stretch per gram elastan
  • Flere løpemeter per kilo og lavere kostnad per meter
  • Best for varme, fuktige forhold og sport med høy ytelse

Tyngre strikk, 190-260 gsm

  • Høyere opasitet og bedre formoppbevaring
  • Renere utskriftsdekning på mørke underlag
  • Mer slitestyrke ved skulder-, hofte- og knekontaktpunkter
  • Høyere kompresjon og gjenvinning for tights og baselag
  • Langsommere tørking og høyere kostnad per meter

Ferdige GSM-bånd etter sportskategori, øvre grense på en 260 gsm-skala

Løpende singlet
110-140
Sykkeltrøye
140-170
Lagidrettstrøye
165-200
Kompresjonslag
190-240
Yoga leggings
220-260
Søyler viser den øvre grensen for hvert bånd mot en 0-260 gsm skala.
Tyngre er ikke automatisk bedre. En 260 gsm yoga interlock som mislykkes i veksttesten med 9 prosent poser ved kneet innen én sesong, og håndfølelsen på prøvebordet vil ikke forutsi det.

Seks kontroller før du forplikter deg til bulkvekt

Hver GSM-avgjørelse bør verifiseres på den ferdige rullen, ikke på greigepartiet eller prøvekortet: en kutttest, en vasketest, en strekktest, en fuktighetstest, en fargeekthetstest og en forseglet referanserull tar til sammen ca. ti arbeidsdager og forhindrer feilene som koster en hel fargeparti.

  1. Kutt-test den ferdige rullen. Bruk en 100 kvadratcentimeter dyse, ta fem prøver per rull og noter den kondisjonerte vekten under ISO 3801.
  2. Test dimensjonsstabilitet. Kjør tre vaskesykluser ved 40 grader C etter ISO 6330, og hold komprimert strikketøy til maksimalt 5 prosent lengdekrymping.
  3. Mål strekk og vekst. Bruk ASTM D2594 for power stretch strikk og ASTM D4964 for elastomere stoffer, med vekst på 5 prosent eller mindre etter fem sykluser.
  4. Bekreft fuktighetsoppførsel. Kjør AATCC 195 eller ISO 13029 og registrer vekeretningen, noe som betyr noe på 4-veis stretchtights der væske kan bevege seg mot linningen.
  5. Kontroller fargeektheten der plagget bor. ISO 105-E04 for svette og ISO 105-E03 for klorert bassengvann med 50 mg per liter på badetøy.
  6. Forsegl referanseprøven og test én rull per fargeparti mot den før skjæring.
BLACK QUICK DRY FABRIC HT1337 SVART HURTØRT STOFF HT1337 PERFORMANCE STRIKK MATT & PLAIN HT045 Se produkt →

Hurtigtørkende programmer i 150-190 gsm-båndet er de mest følsomme for vektavdrift, fordi en 6 prosent økning i GSM reduserer overflatearealet som er tilgjengelig for fordampning og presser tørketiden utover kravene som er trykt på hangtag.

Kostnad, avkastning og den virkelige prisen på ekstra vekt

Konverter GSM til løpemeter per kilo før forhandlingspris: ved 160 cm bruksbredde gir 180 gsm 3,47 meter per kilo og 260 gsm gir 2,40 meter, så det samme leggingsprogrammet kjøper 31 prosent færre meter fra det tyngre tøyet.

288
gram per løpemeter ved 180 gsm og 160 cm
3.47
meter per kilo ved 180 gsm
416
gram per løpemeter ved 260 gsm og 160 cm
2.40
meter per kilo ved 260 gsm
Fordi utbytte og vekt beveger seg sammen, endrer et vektavvik på 10 prosent meter forbrukt per plagg med omtrent 10 prosent. Skriv inn det ferdige GSM-båndet og testmetoden i innkjøpsordren, og kostnaden per plagg forblir der kostnadsarket satt det.

To innkjøpsvaner beskytter marginen. Spør først om GSM-data på den ferdige rullen fra samme fargeparti du vil motta. For det andre, pris etter løpemeter og kilogram samtidig, så en vektavdrift på en enhet dukker opp umiddelbart i stedet for ved skjærebordet.

Foreta det siste GSM-anropet

Betyr en høyere GSM alltid en bedre ytelsestrikk?

Nei. En 260 gsm interlock med 10 prosent elastan kan mislykkes i en knebøytest som en velbygd 220 gsm interlock består, fordi opasitet og gjenvinning avhenger av stingtetthet, garnantall og elastaninnhold like mye som av masse. Vurder vekt innenfor kategoribåndet, ikke på tvers av båndene.

Hvilken GSM bør en fotball- eller rugbytrøye være?

Plasser lagtrøyer mellom 165 og 200 g/m2 i interlock- eller pikékonstruksjon. Det båndet gir nok tetthet for klarhet i sublimeringsutskrift på mørke baser og nok kropp til å nå 30 000 gnisninger på ISO 12947-2 Martindale-testen på skulder- og ryggpanelene.

Er 180 gsm eller 220 gsm bedre for yogaleggings?

Bruk 220-260 gsm for leggings i full lengde med 12-18 prosent elastan, som er der knebøysikker dekkevne holder seg under studiobelysning. En 180 gsm single jersey fungerer for topper og lettere korte tights, men kommer ofte gjennom med mindre den er laminert eller strikket med høyere stingtetthet.

Hvor mye koster en økning på 20 g/m2 bytte stoff per plagg?

Ved 160 cm bredde, flytting fra 180 gsm til 200 gsm dråper gir fra 3,47 til 3,13 meter per kilo, omtrent 10 prosent færre meter, så stoffforbruket per plagg stiger med ca. 11 prosent til en uendret kilopris.

Den pålitelige sekvensen er bånd først, struktur nummer to, elastan tredje, verifisering fjerde. Fiks GSM-serien fra sporten, velg strikkestrukturen som når den, juster strekk og garntelling for håndfølelsen, og bekreft deretter hvert tall på en ferdig rull før bulkbestillingen frigis.

Funksjonsprodukter